جنگ از خانه

سرباز رهبرم در جنگ نرم

صدای آمریکا،صدای جمهوری اسلامی است!؟

                                    

                                            

پس از اشتباهات و دروغ‌پردازی‌های مضحک رسانه‌های داخلی و خارجی فتنه در جریان سفر رهبر انقلاب به قم، مدیر بنیاد آمریکایی دموکراسی برای ایران، این بار از مرگ قریب‌الوقوع شبکه فارسی‌زبان صدای آمریکا (VOA) به عنوان یکی از بازوهای اصلی حمایت رسانه‌ای آمریکا از فتنه سبز خبر داد. درحالی که رسانه‌های ضدانقلاب نظیر بی‌بی‌سی و سایت جرس تلاش کردند استقبال اخیر مردم از رهبر انقلاب را در قالب «فضای امنیتی» و «اجبار»(!) گزارش کنند و بر تحلیل عجیب خود در تهدید شدن مراجع از سوی مقامات امنیتی در قم تاکید دوچندان کردند و دست آخر از دیدن حماسه «غدیر قم» به حالت احتضار افتادند، این بار نوبت به صدای آمریکا رسید که در چند قدمی مرگ قرار گیرد. در این زمینه بنیاد آمریکایی «دموکراسی برای ایران» که خود در فهرست 60 بنیاد و مؤسسه فعال در جنگ نرم ضدایران قرار دارد، در گزارشی از شکست پروژه فارسی صدای آمریکا خبر داد. بر اساس این گزارش کنت تیمرمن در مقاله‌ای برای واشنگتن پست با عنوان «چهره دوگانه صدای آمریکا» نوشت: شبکه فارسی صدای آمریکا از بدو تاسیس بدون اینکه کیفیت برنامه‌ها بهتر و یا بر شمار بینندگان افزوده شود، گسترش یافت. از آن بدتر وقتی ماجرا، تاثیرگذاری بر رفتار دیگران است و یا تنها گسترش فرهنگ و ارزش‌های مردم سالارانه، می‌بینیم که در ازای این هزینه هیچ چیز عایدمان نشده است. در بسیاری از موارد برنامه‌ریزی این شبکه در واقع وضع را بدتر می‌کند، زیرا به نظر می‌رسد ایالات متحده هیچ علاقه‌ای به مردم ایران نشان نمی‌دهد. 

 


شبکه صدای آمریکا که به گفته کارشناسان آمریکایی بزرگ‌ترین ابزار خبری برای پیشبرد اهداف آمریکا در جهان است، از سال 2006 با افزایش بودجه عظیم خود برای تاسیس شبکه خبری فارسی PNN، موجب افزایش 4 برابری شمار کارمندان رادیو و تلویزیون بخش فارسی خود شد. صدای آمریکا از این تاریخ با رویکرد برنامه‌های سیاسی بی‌شمار خود در قالب میزگرد و تفسیر خبر از چهره‌های ضدانقلاب فراری نظیر سازگارا، نوری‌زاده، علی افشاری و شیرین عبادی استفاده کرد تا در چارچوب موضوعاتی از قبیل انقلاب اسلامی، ولایت فقیه، ارکان نظام، قومیت‌ها و زنان؛ سیاست‌های رهبران صهیونیست و آمریکایی خود را به مخاطبان فارسی زبان القا کند. بر اساس مانیفست کاری، این شبکه در بخش صوتی و تصویری وظیفه «هدایت افکار عمومی» و «تاثیرگذاری بر جنبش‌های اجتماعی» را برای «جذب توده‌های ناآگاه» بر عهده داشته و خط سیاست سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده (سیا) را به عنوان یکی از شاخه‌های تبلیغی آن به پیش می‌برد. این بازوی پروپاگاندا، همچنین از بودجه مستقیم کنگره آمریکا برای هدف‌گذاری در «کشورهای فاقد دموکراسی»(!) استفاده می‌کند. در این زمینه پس از انتخاب رویکرد انقلاب مخملی برای تامین منافع ایالات متحده و سازمان سیا در ایران، یکی از برنامه‌های گسترش یافته در این شبکه، استفاده از تحلیل‌های محسن سازگارا به عنوان تئوریسین براندازی مخملی در ایران بود. در این زمینه سازگارا به عنوان تحلیلگر ثابت برنامه «تحلیل هفته» در این شبکه حضور یافت. اما پس از ضربه سنگینی که در خرداد سال جاری به فتنه وارد شد، این شبکه از حضور سازگارا منصرف شد و رفته رفته تحلیل‌های این بازوی سازمان‌های جاسوسی غرب نیز رو به زوال نهاد.آقای سازگارا! دروغ بس نیست؟

پس از انتقاد اخیر سازگارا از حضور کمرنگش در برنامه‌های صدای آمریکا، سروش، نویسنده یکی از سایت‌های اپوزیسیون در این باره نوشت: آقای سازگارا! بس است دیگر، از احساسات مردم سوءاستفاده نکنید. آقای سازگار! مگر شما در برنامه تفسیر خبر شبکه صدای آمریکا نمی‌گفتید فردا در تهران فلان کار را می‌کنیم و یا قبض آب را نمی‌دهیم و درپی القای افکار عقب‌مانده خود به خورد بینندگان بودید و یا همکارتان خبرهای خود را مستقیم از مکان حساس نظام به مردم ارائه نمی‌کرد؟ پس چه شد این اقدامات؟ نتایج این همه تظاهرات چه شد؟ در دنباله این نوشته آمده است: آقای سازگارا! مگر شما نبودید که مسیرهای راهپیمایی من درآوردی خود را شب قبل از روزهای راهپیمایی می‌خواندید و از رسانه خارجی استفاده می‌کردید؟ مگر شما نبودید که خبرهایی از راهپیمایی شهرستان‌ها می‌دادید و بیانيه‌هایی را می‌خواندید که هیچیک از مردم آن شهر خبر نداشتند و از مسیرهایی که اعلام می‌کردید همه متعجب می‌شدند؟ به قول طنزنویس یک هفته‌نامه که تمشک طلایی هفته را به شما داده بود شما هر جمعه یک حرفی می‌زدید که تا هفته بعد همه جریان سبز برای توجیه آن بسیج می‌شدند. نویسنده در انتها خطاب به این دروغگوی پناه گرفته در آمریکا می‌گوید: آقای سازگارا! تمام کنید این حرف‌های بی مورد را. شاید مسؤولان صدای آمریکا هم دیگر از این برنامه راضی نیستند. روزنامه واشنگتن‌تایمز در گزارشی به قلم کنت تیمرمن، مدیر بنیاد دموکراسی برای ایران به دلایل شکست برنامه‌های صدای آمریکا پرداخت و با تاکید بر شکست برنامه‌های صدای آمریکا در جلب مخاطب تصریح کرد: کاخ سفید می‌داند که مدیران صدای آمریکا نمی‌خواهند بپذیرند با توجه به صرف هزینه‌های میلیونی بخش فارسی این ارگان اعتبار خود را از دست داده و دیگر به عنوان «منبعی مطمئن» شناخته نمی‌شود.به جای سخنان اوباما طنز پخش می‌کنند

کنت تیمرمن که از مسؤولان میز ایران در سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) است، در این گزارش اضافه کرد: مدیریت بد، فساد و باندبازی در بخش فارسی صدای آمریکا بیداد می‌کند و شکایت‌های زیادی علیه مدیریت آن مشاهده شده است. تیمرمن که خود مسؤول بنیاد دموکراسی در ایران است و ارقام کلانی برای برپایی فتنه 88 در ایران هزینه کرد، در ادامه به شماری از رسوا‌ترین نمونه‌ها در عملکرد صدای آمریکا اشاره کرده و نوشت: در اوج تظاهرات پس از انتخابات سال گذشته، سردبیران صدای آمریکا به خبرنگاران گفته بودند که با شخصیت‌های غیرسیاسی به گفت‌وگو بپردازند و استدلالشان این بود که کار ما اعتبار دادن به مخالفان نیست. همچنین صدای آمریکا به جای پوشش زنده سخنرانی اخیر اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر، یک فیلم طنز مستند از «بورات» پخش کرد و در واقع به جای آنکه از این سخنرانی چون سال‌های گذشته به عنوان اهرمی در برابر اظهارات رئیس‌جمهور ایران، محمود احمدی‌نژاد استفاده کند، دست احمدی‌نژاد را باز گذاشت که در برنامه پخش زنده این رسانه بتواند بگوید «ایالات متحده قربانی حمله 11 سپتامبر نبوده و عامل آن بوده است».رابطه مدیر VOA با تهران

به گزارش این مامور سیا، VOA دچار طاعون سوء‌مدیریت، فساد و خانواده‌بازی و قوم و خویش‌پرستی شده است و گزارش‌های دولت و کارمندان این شبکه از این حکایت دارند که علیه مدیریت «صدای آمریکا» چندین بار شکایت قضایی شده است. خشم این جاسوس آنجا بالا گرفت که اعلام کرد: «در صدای آمریکا اجازه داده‌اند از عوامل وابسته به حکومت ایران دستور کار بگیرند». مدیر بنیاد دموکراسی برای ایران اذعان داشت: سردبیر بخش فارسی، سیدعلی سجادی، فرزند یک روحانی برجسته تهران، از ساخت برنامه‌هایی که برای حکومت تهران ناراحت کننده است جلوگیری می‌کند و میهمانانی را به برنامه صدای آمریکا دعوت می‌کند که دارای دیدگاه‌های آمریکایی‌ستیزند. پدر وی، سید جعفر سجادی، به آموزش مطالعات اسلامی در دانشگاه تهران مشغول است و رابطه خوبی با جمهوری اسلامی دارد.


تیمرمن که مقالاتش گاهی در پایگاه اینترنتی newsmax نیز منتشر می‌شود و به قرارداد رسانه‌ای با واشنگتن پست نیز پایبند نیست، خطاب به مدیر VOA نوشت: آقای سجادی به خاطر غرورش و همچنین به دلیل اشتباهاتی که در سرپرستی برنامه‌ها داشته باید برود. بیماری در صدای آمریکا چنان ریشه‌دار و عمیق است که به بخش نهایی رسیده است. یک بازبینی عمیق در پخش برنامه‌های فارسی‌زبان می‌تواند دست ماموران تهران(!) را از تاثیرگذاری بر ریشه و شاخه‌های این برنامه‌ها کوتاه کند. بدبختانه امروز این رسانه در خدمت جمهوری اسلامی است و اگر صدای آمریکا تغییر نکند همان بهتر که خاموش شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹ساعت 18:34  توسط حسام روحانی  |